محصولات ما

محصولات جدید شركت

پيشگامان آذر زركشت ايرانيان

مشکل بحران آب، وقوع تغييرات اقليمي ، کاهش بارندگی و افزایش نسبی دما عوامل اصلی محدود کننده تولید گندم در کشور میباشد و بنظر میرسد این مشکلات در آینده بسیار افزایش خواهد یافت بطوریکه طبق گزارش پژوهشگران بین‌المللی بنام گروه «پیامدهای آب و هوای جهانی» در سال 1402، بر اساس پژوهشهای صورت گرفته در سه سال اخیر در دو منطقه ایران و منطقه حوضه رودخانه‌های دجله و فرات وقوع خشکسالی‌های طولانی نظیر سال‌های اخیر، دیگر پدیده‌های نادری نیستند و پیش بینی کرده اند که از این پس خشکسالی در ایران دو بار در هر دهه روی بدهد که با توجه به کمبود منابع آب بنظر میرسد به افزایش بیشتر قیمت محصولات غذایی منجر بشود. از طرف دیگر پایین بودن راندمان عملکرد ارقام گندم در دیمزارهای اقلیمهای سرد و معتدل از عوامل محدود کننده تولید گندم میباشند بنابر این برای مقابله با این عوامل محدود کننده، ايجاد ارقام گندم با بهره‌وري بالاي آب و عملكرد بالا برای زراعت آبی و ایجاد ارقام گندم مقاوم به خشکی با پتانسیل بالای عملکرد در دیمزارها مد نظر كار اصلاحي شرکت بوده است. این شرکت با حمایت معاونت زراعت وزارت جهاد كشاورزي، سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی و با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی استان در ایستگاه تحقیقات کشاورزی اردبیل مستقرشد و برنامه اصلاح گندم براي مناطق سرد ديم را از سال 1393 بطور منسجم آغاز نمود.

متعاقبا در سال 1394 با پشتيباني دبیر محترم وقت كارگروه ملي نجات درياچه اروميه با هدف توسعه مشاركت بخش خصوصي در امور پژوهشهاي علمي-كاربردي، اصلاح و توليد ارقام گندم متحمل به تنش خشكي و كم آبي را به منظور صرفه جويي در مصرف آب كشاورزي براي اراضي آبريز حوزه درياچه اروميه را آغاز  نمود. فعالیتهای شرکت  در طول 10 سال اخیر منجر به ثبت دو رقم گندم نان پر محصول با بهره وری بالای آب بنامهای  “سالار” و “پیام” برای زراعت آبی شد که در سال 1401 بذور هسته های اولیه به وزارت جهاد کشاورزی (موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر) تحویل داده شد  برای اراضی دیم با بارندگی مناسب (250 میلیمتر به بالا) در غرب کشور، یک رقم گندم دیم پرمحصول بنام گندم “آذران” برای هر دو شرایط یکبار آبیاری تکمیلی و دیم غرب کشور اصلاح شد و در سال 1399 به ثبت رسید. هم اکنون بذر این رقم در استان کرمانشاه توسط شرکت بذر بالادربند تولید و تکثیر میشود و در اختیار کشاورزان قرار میگیرد. این رقم در استانهای کرمانشاه، کردستان، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، خراسان رضوی و شمالی و سایر مناطق مشابه کشت میشود.

اعطای سه فقره لوح تقدیر و تندیس توسط وزیر محترم وقت جهاد کشاورزی در سال 1398 به مناسبت معرفی ارقام گندمهای”سالار”، “پیام” و گندم “آذران” از دستاوردهای شرکت میباشد. اخذ کسب رتبه سوم کشوری در بین 180 شرکت دانش بنیان و فناور  از رسته های مختلف (صنعت، انرژی، ترابری، کشاورزی و ..) و دریافت جایزه و لوح “اقتصاد دانش بنسان معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی بهره وری ایران در رابطه با ارائه طرح نوآوری فناواورانه در حوزه اصلاح ارقام گندم با بهره وری بالای آب، از موفقیتهای اخیر شرکت در سال 1402 میباشد. همچنین در طول فعالیت چندین ساله، این شرکت موفق به دریافت چندین فقره لوح تقدیر و دریافت تندیس جشنواره ها و جوایز از وزارت جهاد کشاورزی، پارک علم و فناوری استان اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، اتاق صنعت، معدن، بازرگانی و کشاورزی ایران و سازمان ملی بهره وری ایران  شده است. دارای تاییدیه های صلاحیت علمی از سازمان تحقیقلت، آموزش و ترویج کشاورزی، معاونت زراعت وزارتخانه و موسسات تحقیقاتی بوده و دارای مجوز فعالیت از کارگروه شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری استان اردبیل میباشد.  

الف.

ارقام جدید گندم دیم برای اقليمهای سرد و معتدل کشور:

1-گندم دیم 15213: گندم پر محصول مقاوم به حشکی مناسب دیمزارهای مناطق سرد و معتدل خشک کشور:

این رقم دارای تیپ رشد بینابین، زود گل و رس، دارای سنبله ریشکدار سفید رنگ ، دانه بسیار درشت (وزن هزار دانه 52 گرم در شرایط آبیاری تکمیلی) سفید رنگ و دارای ارتفاع بلند بوته بوده و به خوابیدگی بسیار مقاوم میباشد این رقم برخلاف ارقام رایج دیم به بیماری زنگ زرد بسیار مقاوم است و بهمین جهت علاوه بر اراضی دیم، مناسب مناطق سرد و معتدل با محدودیت شدید آب نیز بوده و توان تولید نزدیک به 6 تن دانه در هکتار در شرایط آبیاری تکمیلی را دارد. دارای قدرت سازگاری وسیع و پایداری بالای عملکرد بوده و در اکثر مناطق دیم قابل کشت میباشد.

این رقم در آزمونهای تعیین ارزش زراعی (VCU) که توسط محققین موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در سه استان کرمانشاه، زنجان و لرستان در سال زراعی 1402- 1401 انجام شده بود، دارای میانگین عملکردی برابر4306 کیلو گرم دانه در هکتار بوده ولی متوسط ععلکرد ارقام گندمهای معرفی شده توسط موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بنامهای “هشترود” و “باران” به ترتیب 2975 و 2999 کیلو گرم دانه در هکتار گزارش شدند. همچنین در آزمایش “انتخاب مشارکتی رقم با کشاورزان” (آزمایش PVS) که در مزارع کشاورزان در سطوح بزرگتر اجرا میشود، در مزرعه آقای عزیز برزگر، کشاورز پیشرو روستای مشتقین بخش مرکزی شهرستان نیر در استان اردبیل، در سال زراعی 1402-1401 که با خشکسالی شدید (185 میلیمتر بارندگی با توزیع ناهمگون) مواجه بود، این رقم با گندمهای مرسوم معرفی شده توسط موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بنام گندمهای “باران”،” ایوان”، “صائین” ، “واران” و “رصد” در اراضی دیم مقایسه شدد، عملکرد ارقام مذکور( اعلام شده توسط توسط سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل) به ترتیب نام رقم 1166 ، 1738 ، 1732 ، 1663 و 1123 کیلوگرم دانه در هکتار گزارش شدند ولی عملکرد گندم “15213 ” مقدار2112 کیلوگرم دانه در هکتار بوده است. انتظار میرود در تابستان 1403 حدود 11 تن بذر مادری از این رقم توسط شرکتهای تولید بذر ” پیراقوم در اردبیل ” و ” سلامت اندیشان در بناب” تولید شود.

کیل گیری گندم دیم 15213 توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل

ب.

گندم رقم "آذران"  برای کشت در اراضی ديم

2-گندم رقم “آذران”  برای کشت در اراضی ديم با بارندگی مناسب (250 میلیمتر و یا بالاتر) و نیز مناطق با نیاز به یکیار آبیاری تکمیلی در اقليم معتدل غرب کشور  

پايين بودن پتانسيل عملكرد دانه، ضعف كيفيت نانوايي، حساسيت به بيماري زنگ زرد و خوابيدگي در مناطق ديم اقليم معتدل سرد با بارندگي مناسب (بالاتر از 250 میلیمتر) از مشكلات عمده ارقام گندم رايج در مناطق ديم استان‌هاي غرب كشور و مناطق مشابه مي‌باشد. رقم آذران متحمل به تنش خشكي و مناسب برای هر دو شرایط ترسالی و خشک است. اين رقم داراي تيپ رشد نيمه بهاره مايل به بينابين بوده و از نظر بيماري زنگ زرد در مناطق ديم داراي واكنش نيمه مقاوم ميباشد. 

داراي دانه درشت و سفيد رنگ است. رفم آذران دو منظوره بوده و قابليت كشت در ديم و مناطق با يك‌بار آبياري تكميلي نيز دارد. عملكرد دانه رقم آذران در سال زراعي 97-1396 در منطقه ديم كرمانشاه (منطقه سنقر) در قالب پروژه مشترك ايران-ايكاردا (مركز بين المللي تحقيقات كشاورزي براي مناطق خشك جهان)  برابر 4091 و ارقام گندم مرسوم بنامهاي سرداري،  آذر2 و باران به ترتيب 2850، 3273 و 3182 كيلوگرم دانه در هكتار گزارش شده اند. در سال زراعي 99-98 در كرمانشاه با انچام آبياري محدود  و با يكبار آبياري در بهار، ميانگين عملكرد 6800 كيلو گرم دانه در هكتار گزارش شده است. این رقم مناسب کشت دراراضي ديم اقليم معتدل سرد با بارندگي مناسب استان‌هاي غرب كشور (كرمانشاه، كردستان، لرستان و ساير مناطق مشابه می‌باشد.

باز دید مسئولبن و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و اعضای استانی جهش تولید در دیمزارها از مزرعه تکثیر مقدماتی بذر گندم دیم 15124

الف.

3- گندم دیم "15124"مناسب اراضی دیم مناطق معتدل خشک کشور

این رقم زودرس، دارای تیپ رشد بینابین، ارتفاع بوته آن متوسط، مقاوم به خوابیدگی و ریزش دانه بوده و مقاومت خوب به بیماری زنگ زرد دارد. سنبله آن ریشکدار و سفید  رنگ و دانه آن از نظر اندازه نسبتا درشت و به رنگ زرد روشن  بوده  و دارای کیفیت نانوایی بالا میباشد.

این رقم مناسب اراضی دیم مناطق معتدل از قبیل کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، چهار محال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی و رضوی و سایر مناطق مشابه  میباشد. در شرایط بارندگی 245 میلیمتر در منطقه اردبیل، با تولید مقدار 4139کیلوگرم دانه در هکتار نسبت به رقم شاهد آذر 2 با تولید  3347 کیلوگرم دانه در هکتار برتری معنی دار داشته است. در سال زراعی 1402-1401 نیز که با خشکسالی مواجه بود (185 میلیمتر بارش در طول دوره رشد ذط اردبیل ) این رقم با 2269 کیلوگرم دانه در هکتار 18% برتری به گندم دیم آذر2 داشته است. این رقم را میتوان علاوه بر اراضی دیم در شرایط یک یا دو بار آبیاری تکمیلی (با توان تولید حدود 6 تن دانه در هکتار) در مناطق با محدودیت شدید منابع آب نیز کشت نمود.   

الف.

4-گندم دیم "15205": پر پتانسیل مناسب اراضی دیم و مناطق با محدویت منابع آب

اين رقم بنام پیشنهادی ” گندم چیچست” با تیپ رشد پاییزه، زود گل و زودرس، دارای سنبله درشت ریشکدار به رنگ سفید،  دانه درشت به رنگ روشن  میباشد دارای ارتفاع بوته نسبتا بلند و  مقاوم به خوابیدگی و بیماری زنگ زرد و  متحمل به تنش خشکی و دارای برتری عملکرد دانه نسبت به ارقام مرسوم دیم نظیر گندم باران و رقم آدر میباشد. در سال زراعی 1402-1401 که سال تنش خشکی بود و میزان بارندگی 185 میلیمتر  و توزیع ناهمگون،  با تولید تولید  2077 کیلوگرم دانه در هکتار تا 16%  برتری عملکرد نسبت به رقم شاهد آذر2 داشته است. در  سال زراعی 1401-1400 نیز در شرایط بارندگی 245 میلیمتر در منطقه آرالو در اردبیل، مقدار 4040 کیلوگرم دانه در هکتار در مقایسه با رقم شاهد دیم (با تولید  3069 کیلوگرم دانه در هکتار) برتری بیشتری داشته است. این رقم را میتوان علاوه بر مناطق دیم در اراضی حوزه آبریز دریاچه ارومیه در شرایط 1 تا 2 بار آبیاری نیز کشت نمود و تا نزدیک به 7 تن دانه در هکتار برداشت نمود. این رقم بدلیل داشتن حصوصیات زراعی بسیار مطلوب، توان گسترش در اکثر مناطق دیم و اراضی با محدودیت شدید آب را نیز دارد.

الف.

5. گندم دیم "15017": پر پتانسیل مناسب اراضی دیم

دارای تیپ رشد پاییزه، زودرس، متحمل به تنشهای خشکی و سرما و بیماری زنگ زرد بوده  و از پایداری بالای عملکرد و سازگاری خوب به اکثر مناطق خشک و حاشیه ای برخوردار است. این رقم دارای سنبله سفید رنگ ریشکدار و دانه نسبتا درشت به رنگ روشن  و دارای کیفیت نانوایی خوب میباشد. ارتفاع بوته آن بلند و مقاوم به خوابیدگی و ریزش دانه است. بر اساس نتايج حاصل از آزمايشات سال زراعی 1402-1401 با 185 میلیمتر بارندگی،  عملکرد دانه آن 1840 ولی عملکرد ارقام گندم آذر2 و باران به ترتب 1580 و 1428 کیلو گرم دانه در هکتار بودند. در سال زراعی 1401-1400 در اراضی دیم عملکرد آن 3417  کیلوگرم دانه در هکتار بوده  و نسبت به گندم باران  17 % برتری داشته است.

الف- 6-گندم دیم "15216": دارای پتانسیل بالای عملکرد و متحمل به تنشهای خشکی و سرما در اقلیمهای سرد و معتدل

گندم “15216”  حاصل پروژني دورگ گندم رقم سرداری با ارقام پیشرفته و بومی داخلی و خارجی میباشد. اين رقم با تیپ رشد پاییزه  و زمان گلدهی  زود  دارای پتانسیل بالای عملکرد و متحمل به تنشهای خشکی و سرما است. ارتفاع بوته آنا بلند و با استحكام قوي ساقه مقاوم به خوابیدگی و ریزش دانه است. این رقم دارای سنبله سفید رشکدار با دانه درشت و زرد مایل به کهربایی رنگ میباشد. 

بدلیل مقاومت بسیار خوب به به بیماری زنگ زرد و مقاومت به خوابیدگی و دارا بودن پتانسیل بالای عملکرد دارای قابلیت کشت در شرایط آبیاری تکمیلی نیز میباشد. بر اساس نتايج حاصل از آزمايشات در سال زراعی 1401-1400 با تولید 2898 کیلوگرم دانه در هکتار در اراضی دیم در مقایسه با ارقام شاهد آذر2 و  باران بین 17  % تا  26 % برتری در آزمایشات مناطق سرد نشان داده است. در شرايط تنش شدید خشکی در سال زراعی 1402-1401 متوسط عملكرد آن  برابر 1950  کیلوگرم  دانه در هكتار بوده و نسبت به رقم شاهد آذر2 برابر  9 %  برتری داشته است. این رقم بدلیل سازگاری وسیع مناسب کشت در اراضی دیم کلیه مناطق سرد و معتدل کشور میباشد.

گندم دیم 15209 مقاوم به سرما و خشکی با قابلیت کشت در شرایط سخت کلیه مناطق سرد

الف- 7-گندم دیم "15209" : با عملکرد پایدار مناسب شرایط سخت محیطی و حاشیه ای

 دارای تیپ رشد پاییزه، بسیار متحمل به تنش خشکی بوده  و سازگاری خوب به اکثر مناطق خشک و حاشیه ای اقلیمهای سرد و معتدل کشور دارد. دارای سنبله ریشکدار به رلگ قهوه ای، زود گل و زودرس، مقاوم به بیماری زنگ زرد، ارتفاع بوته نسبتا بلند و مقاوم به خوابیدگ و ریزش دانه است. اندره دانه نسبنتا درشت به رنگ سفید با کیفیت نانوایی خوب میباشد.

مشخصه اصلی این رقم تحمل خوب آن به شرایط سخت محیطی از جمله تنش خشکی و پایداری عمگرد آن میباشد. در شرایط بارندگی 245 میلیمتر در سال زراعی 1401-1400 با تولید 3847 کیلوگرم دانه در هکتار در مقایسه با رقم شاهد رایج دیم (با تولید 3069 کیلوگرم دانه در هکتار) برتری معنی دار داشته است. این رقم در شرایط خشکسالی سال زراعی اردبیل با حدود 185 میلیمتر بارندگی غیر یکنواخت از ارقام رایج “باران” و “آذر2” از نظر عملکرد برتر بوده است.

ارقام جدید گندم با بهروری بالای آب برای زراعت آبی در اقلیم های سرد و معتدل خشک

ب- لاینهای جدید پر محصول مناسب شرایط کم آبی اقلیمهای سرد و معتدل خشک

ب-1-گندم نان جدید 4076″ مناسب هر دو شرایط کم آبی و آبیاری مرسوم در اقلیمهای سرد و معتدل خشک

دارای تیپ رشد پاییزه و متحمل به تنشهای سرما و خشکی، بسیار مقاوم به بیماریهای زنگها بویژه زنگ زرد بوده، ارتفاع بوته آن کوتاه و پر پنجه و با استحكام قوي ساقه کود پذیر بوده و مقاوم به خوابیدگی و ریزش دانه است. سنبله آن ریشکدار سفید رنگ ، دارای دانه درشت به رنگ روشن بوده و با داشتن درصد بالای پروتیئن دانه (13 %) وکشش قوی گلوتن و دارا بودن شاخص بالای گلوتن از کیفیت نانوایی بسیار خوبی برخوردار است.گندم نان 4076 جزو گندمهای جدید پیشرفته پرمحصول با بهره وری بالای آب میباشد بطوریکه بر حسب شرایط زراعی و آب و هوای منطقه میزان بهره وری آب در این رقم تا 2.4 کیلو گرم دانه به حجم آبی مصرفی گزارش شده است.

. در شرايط 240 میلیمتر بارندگی و دو نوبت آبياري سبک در بهار با تولید 10600 کیلوگرم دانه در هکتار بیشترین عملکرد دانه را در مقایسه با ارقام گندمهای سالار، زرینه، سیمین، حیران، پیشگام و ارقام فرانسوی نظیر آپلیکو ، اکلید،آناپورنا و گاسکوژن داشته و نسبت به اکثر آنها تا 20 % برتری عملکرد داشته است. در مزارع کشاورزان با زمینهای مستعد دارای توان تولید دانه تا 13 تن دانه در هکتار در شرایط آبیاری مرسوم میباشد. در سال زراعی 1402-1401 در آزمونهای موسسه ثبت بذر در استانهای کرمانشاه، زنجان و لرستان در شرایط یکنوبت آبیاری پایزه و دو نوبت آبیاری در بهار، بطور متوسط تا 16 % برتری عملکرد نسبت به گندمهای شاهد ” حیران” و “حیدری ” داشته است. طبق گزارش موسسه تحقیقات ثبت بذر در لرستان با تولید 7911 کیلوگرم دانه در هکتار در شرایط آبیاری محدود، نسبت به رقم “حیدری ” که 6891 کیلو گرم دانه در هکتار در همان آزمون تواید نموده بود به مقدار 24 % افزایش نشان داده بود..

Screenshot 2024-01-03 at 17.15.37
Screenshot 2024-01-03 at 17.15.22

ب-2- " گندم نان جدید 5008"

با بهره وری بالای آب، متحمل به خشکی و مناسب هر دو شرایط آبیاری متداول و کم آبیاری در اقلیمهای سرد و معتدل سرد و خشک کشور میباشد.
اين رقم حاصل دورگ گندم ایرانی با یک رقم خارجی است. بر حسب شرایط زراعی و آب و هوای مناطق دارای بهره وری بالای آب تا 2.3 کیلو گرم دانه به حجم آبی مصرفی بوده و پتانسیل عملکرد آن بیش از 12 تن دانه در هکتار میباشد. مشخصه اصلی این رقم تحمل خوب آن به کم آبی و تنش خشکی آخر فصل میباشد. دارای تیپ رشد پاییزه، زود رس، سنبله آن رسشکدار به رنگ سفید و دانه درشت به رنگ روشن دارد. متحمل به تنش سرما و بسیار مقاوم به بیماری زنگ زرد است. پر پنجه و کود پذیر بوده، مقاوم به خوابیدگی و ریزش دانه است.

بر اساس نتايج حاصل از آزمايشات لین شرکت ، بین 10 تا 15 % برتری عملکرد نسبت به ارقام گندم رایج نظیر میهن، حیدری، سیمین، زرینه، حیران، پیشگام و گندمهای اروپایی نظیر سایسون، اکلید،آپلیکو، آناپورنا و گاسکوژن دارد. در سال زراعی 1401-1400 حداقل متوسط عملكرد آن در شرايط 240 میلیمتر بارندگی و دو نوبت آبياري سبک در بهار 8500 کیلوگرم دانه در هكتار بوده و در مزارع کشاورزان دارای زمینهای مستعد قابلیت توان تولید دانه بیش از 12 تن دانه در هکتار دارد. در سال زراعی 1402-1401 در آزمونهای موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در استانهای کرمانشاه، زنجان و لرستان در شرایط یکنوبت آبیاری پایزه و دو نوبت آبیاری در بهار، بطور متوسط تا 17 % برتری عملکرد نسبت به گندمهای شاهد ” حیران” و “حیدری ” داشته است. در همان آزمون این رقم در لرستان با 20 % برتریبه رقم شاهد، مقداذ 7911 کیلوگرم دانه در هکتار در شرایط آبیاری محدود تولید نمود و عملکرد رقم شاهد “حیدری ” در همان آزمایش به 6891 کیلو گرم دانه در هکتار رسید.

ب-3-گندم رقم "5003" موسوم به رقم فرشید: متحمل به تنشهای خشکی، سرما و بیماری زنگها مناسب کشت در مناطق سرد و خشک کشور

 حاصل دورك لاينهاي پیشرفته مقاوم به خشکی با گندم رقم مجاري MV17 است و موسوم به گنئم “فرشید ” میباشد. اين رقم داراي تيپ رشد بينابين مایل به پاییزه، با زمان گلدهی متوسط، زودرس، داراس سنبله نیم ریشک تیغدار به رنگ قهوه ای روشن و دارای دانه به رنگ قرمز روشن با حدود 42 گرم ورن هزار دانه میباشد و از کیفیت بسیار خوب نانوایی برخوردار است. مقاوم به بيماريهای زنگها و دارای ارتفاع نسبتا بلند بوته بوده و از کاه و کلش بیشتری برخوردار است. برای مناطقی که دارای وزش بادهای شدید در طول دوره رسیدن بدلیل مقاومت توام به ریزش دانه و خوابیدکی میباشند بسیار مناسب میباشد.

اين رقم در اقليم سرد شمالغرب كشور از عملکرد بالایی برخوردار بوده است و با يكنوبت آبياري زمان كشت و دو نوبت آبياري در بهار به همراه بارشهای منطقه در طول دوره رشد دارای متوسط عملكرد تا 8 تن دانه در هكتار بوده و تا 10 % برتري نسبت به رقم شاهد اقليم سرد نشان داده است. در سال زراعي 99-1398 در شرايط كشت دير در استانهاي آذربايجان غربي (پیرانشهر) و اردبيل عملكرد آن در مزرعه كشاورزان به ترتيب 8700 و 8500 كيلو گرم دانه در هكتاربوده است. در سالهای 1400 و 1401 “گندم 5003” که در آزمونهای موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذرو نهال در مناطق زنجان، همدان، آذربایجان غربی، و لرستان به مدت دو سال زراعی در شرایط یکنوبت آبیاری در پاییز و دو نوبت آبیاری در بهار ارزیابی شده بود بین 10 تا 18 % برتری عملکرد نسبت به ارقام گندم “حیران”، “حیدری” و “میهن” داشته است.